Araç kasko sigortası ile merak ettiğiniz her şeyi rehber niteliğindeki bu yazımızda bulabilirsiniz.

Araç Kasko Sigortası Nedir?

Araç kasko sigortası, belli riskler karşısında aracınızı finansal korumaya alan sigorta çeşididir. Sigortalanmış olan aracın herhangi bir irade dışı hasara uğraması, yanması, çalınması gibi durumlarda sigortalıya tazminat ödemesi yapılır.

Kasko-Sigorta-2019

2019 En Çok Satan İlk 10 Araç Kasko Değer Listesi

Ücretsiz kasko değerinizi öğrenin » Kasko Teklifi Hesapla 

Sıra Model Satış Sayısı Ortalama Kasko Değeri Marka
1 Fiat – Egea Sedan 1.352 126.100 ₺ Fiat Kasko
2 Renault – Clio 1.047 131.100 ₺ Renault Kasko
3 Honda – Civic 732 152.200 ₺ Honda Kasko
4 Renault – Megane Sedan 689 161.800 ₺ Renault Kasko
5 Volkswagen – Passat 595 246.800 ₺ Volkswagen Kasko
6 Hyundai – Tuscon 397 166.288 ₺ Hyundai Kasko
7 Peugeot – 301 320 100.350 ₺ Peugeot Kasko
8 Audi – A4 282 337.000 ₺ Audi Kasko
9 Hyundai – Accent Blue 279 123.778 ₺ Hyundai Kasko
10 Dacia – Duster 261 111.900 ₺ Dacia Kasko

 

Trafik sigortasının herhangi bir hasar durumunda karşı tarafa verilebilecek zararları güvence altına alırken kasko sigortası sadece sigortalının aracını ve bütçesini güvence altına alır. Ayrıca trafik sigortası aracın trafiğe çıkabilmesi için zorunlu iken kasko sigortası yapılması zorunlu değildir.

Araç kasko sigortası isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Sigortalının talebi doğrultusunda yapılan ek teminatlar ile aracın yanması, çalınması gibi standart teminatlara ek yapılabilir, sigorta kapsamı genişletilebilir.

Kasko sigortasının genel teminatları şu şekilde sıralanabilir:

  • Yanma
  • Çarpma
  • Çarpılma
  • Çalınma veya çalınmaya teşebbüs
  • Ferdi teminatlar

Kasko Değeri Ne Anlama Gelir?

Kasko değeri, bir aracın kaskosu yaptırılırken kullanılan değeri öğrenmek için Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) tarafından aylık olarak yayınlanan kasko araç değer listesinden hesaplanır. Listedeki fiyatlar aracın modeline, yaşına, özelliklerine ve piyasa şartlarına göre değişiklik gösterir. Bu liste kasko poliçesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Poliçe düzenlenirken listedeki verilere bağlı olarak aylık prim tutarı ve tazminat tutarı belirlenir.

Motorlu taşıtlar vergisi de araç kasko değer listesindeki aracın değeri baz alınarak hesaplanır.

Kasko değer listesinde 15 yaşından büyük araçlar bulunmamaktadır. Bu araçların bedeli sigorta şirketi ve sigortalı arasındaki sözleşmede belirlenir.

4 adet kasko sigortası çeşidi vardır. Bunlar:

  1. Dar Kasko: Ana teminat gruplarının bir kısmını kapsar.
  2. Kasko: Ana teminat gruplarının hepsini kapsar.
  3. Genişletilmiş Kasko: Ana teminat grupları ile birlikte ek sözleşmeyle eklenen teminatların bir kısmını kapsar.
  4. Tam Kasko: Ana teminat grupları ile birlikte ek sözleşmeyle eklenen teminatların tamamını kapsar.

Kasko Muafiyeti Nedir?

Kasko muafiyeti, araçta oluşan hasarın belirli bir miktarının sigortalı tarafından karşılanması durumudur. En çok tercih edilen kasko sigortası modellerinden biri olan muafiyetli sigortanın en çok ilgi çeken avantajı yıllık ödemelerden tasarruf edilebilmesi. Döviz kurlarına bağlı olarak artan araç fiyatlarına ve buna bağlı artan kasko fiyatlarından dolayı uygun fiyatlı kasko sigortası yaptırmak isteyen araç sahipleri muafiyetli kasko yaptırabilirler. Sigorta şirketi ile yapılan sözleşme sonucunda oluşan hasar sonucu çıkan masrafın belirlenen bir yüzdesini sigortalı kendi cebinden karşılarken kalanı sigorta şirketi tarafından karşılanır.

2019 Kasko Fiyatları Ne Kadar?

Araç kasko sigortası fiyatları hesaplanırken dikkat edilen birkaç husus vardır. Bu hususlar araç sahibinin kaza geçmişi, aracın kasko değeri ve aracın bulunduğu il olarak sıralanabilir. Bunların yanı sıra Doğa Sigorta kasko sigortası poliçenizin primini web sitesi üzerinden plakanızı, TC kimlik numaranızı ve telefonunuzu girerek kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Online kasko hesaplaması yaparak Doğa Sigorta’dan kolaylıkla teklif alabilir, Doğa Sigorta ile trafikte de güvende olabilirsiniz.

Deneyimli Konuk Yazarlarımız Sizler İçin Yazdı

X