Deprem Anında Yapılması Gerekenler

The following two tabs change content below.
Doga Sigorta Prof 150x150 - Deprem Anında Yapılması Gerekenler
Güncel konuları ve sektörel gelişmeleri takip edebileceğiniz, aynı zamanda hayatın içerisinden bilgiler sunan bloğumuz her zaman sizinle!

Ülkemizde es geçemeyeceğimiz bir gerçek var ki, o da deprem! Türkiye topraklarının %98’i deprem kuşağında bulunuyor ve bu durum aslında sürekli olarak deprem tehlikesi altında yaşadığımızı gösteriyor. Açık bir deyişle maalesef ki deprem ülkesinde yaşıyoruz. Olası bir deprem riskine karşı alabileceğimiz pek çok önlem var elbette. Bu önlemler sayesinde bir depremden minimum hasarla kurtulmak mümkün. Örneğin deprem sigortası yaptırmak, son derece sakin olmak, deprem anında yapılması gerekenleri bilmek ve öncesinde önlemler alarak depremden korunabilirsiniz. Tam da bu noktada sizler için deprem anında yapılması gerekenleri kaleme aldık.

Deprem Anında Yapılması Gerekenler

Deprem Anında Yapılması Gerekenler

Herhangi bir deprem sonrası mal ve can kaybının oluşmasının en büyük sebebi deprem anında ne yapılması gerektiğinin bilinmemesinden ve kişilerin kendilerini koruyamamasından kaynaklanır. Bu yüzden yazımızın devamında okuyacağınız maddeler hayatınız boyunca mutlaka aklınızda bulunmalıdır.

  • İlk yapmanız gereken tamamen sakin ve soğukkanlı Sakın acele etmeyin, acele ederseniz olduğunuz yerden uzaklaşmanız daha güç hale gelebilir. Muhtemelen aklınıza ilk koşma fikri gelecektir fakat koşmayın. Mantıklı düşünün ve cesaretinizi toplayın.
  • Eğer birinci kat veya giriş katında yaşıyorsanız sizi maksimum 15 saniye içerisinde evden çıkaracak en yakın lokasyondan evden çıkın.
  • İkinci ve üzeri katlarda yaşıyorsanız sakın çıkmaya çalışmayın. Özellikle merdiven boşluğu ve asansörlerden uzak durun.
  • Size güven veren ve sizi koruyabilecek bir eşyanın yanına çömelin. Bulduğunuz güvenli yerde başınızı koruyacak şekilde kapanın. Sarsıntı geçene kadar orada kalın ve sakinleşmek adına derin derin nefes almaya dikkat edin.
  • Eğer açık alandaysanız üzerinize aniden düşebilecek her şeyden uzak durun ve kendinizi koruyun.
  • Dışarıda ve arabadaysanız köprülerden ve alt geçitlerden asla geçmeyin. Açıklık bir yere arabanızı sürün ve sarsıntı geçene kadar bekleyin.
  • Ani seslere ve durumlara her an duyarlı olun ve panik yapmayın. Birden elektrik kesilebilir veya ummadığınız bir alarm o an çalabilir. Dış sesler sizi korkutmasın.
  • İlk başta belirttiğimiz gibi deprem sırasında yapılması gerekenleri bilmek hayat kurtarıcı bir ayrıntıdır. Bu yüzden deneyimlemek için bu durumu yaşamayı beklemeyin ve olası bir deprem riskine karşı evde yaşayan kişiler ile birlikte nasıl hareket etmeniz gerektiğini önceden belirleyecek çalışmalar yapın.
  • Deprem anı kadar deprem sonrası da üzücü bir süreçtir. Can kaybı yoksa maddi zararlar yıkıcı bir durum olabilir. Bu yüzden oluşan zararlarınızın önüne geçebilmek için alınabilecek en önemli önlem evinize Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)yaptırmaktır. Unutmamalısınız ki, deprem sigortası yaptırmak sizi maddi anlamda sarsmaz. Aksine herhangi bir hasar durumunda maddi olarak sizi korur. Eğer hala DASK yaptırmadıysanız Doğa Sigorta üzerinden DASK başvurusu yaparak sigortanızı oluşturabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Deneyimli Konuk Yazarlarımız Sizler İçin Yazdı

X