KADIN HAKLARI GÜNÜ

The following two tabs change content below.
armagan resim 150x150 - KADIN HAKLARI GÜNÜ

Armağan ÜRETEN

Doğa Sigorta A.Ş. Mali ve İdari İşler Uzmanı 1976 İstanbul doğumludur. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Lisans eğitimini 1997 yılında tamamladı. 2003 yılında Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme Yüksek Lisans öğrenimini "Restructuring of The Turkish Pharmacuetical Industry by Merger and Acquisitions” isimli teziyle tamamladı. 2007 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ruhsatını alan Armağan Üreten www.armaganureten.com isimli bir internet sitesinde muhasebe, tarih ve güncel konularda yazılar yazmaya başladı. 2017 yılında özel ilgi alanı olan tarihe yönelerek Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Tarih Bölümüne kayıt oldu. Tarih ile ilgili olarak da 2018 yılında www.kutlutarih.com isimli internet sitesini açtı ve blog yazıları yayımlamaya başladı İş yaşamına çeşitli muhasebe ve denetim bürolarında başlayan Armağan Üreten 2010 yılından beri sigorta sektöründe çalışmaktadır. 11.05.2015 tarihinde katılığı Doğa Sigorta Ailesinde Mali ve İdari İşler Departmanında Muhasebe Uzmanı olarak çalışmaktadır. Şu anda da Tarih Boyunca Anadolu’da Kadın isimli bir kitap hazırlamaktadır. Evli olan Üreten, orta derece İngilizce bilmektedir.
armagan resim 150x150 - KADIN HAKLARI GÜNÜ

Yazarın En Son İçerikleri - Armağan ÜRETEN (Hepsini Gör)

KADIN HAKLARI GÜNÜ

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme hakkının verildiği 5 Aralık günü aynı zamanda Dünya Kadın Hakları Günü olarak da kutlanmaktadır. Dünya Kadın Hakları Gününün temeli ise oldukça erken tarihlere rastlar.

Tarih boyunca kadınlar, gerek toplumsal yaşamda gerekse siyasal yaşamda hak mücadelesi yapmaktadırlar. Kadınların haklarını kazanma konusundaki çalışmalar çok eski tarihlere gitse de, modern anlamda 1791 yılında Olympe de Gouges’in Kadın ve Yurttaş Hakları Bildirgesine dayanmaktadır. Bu bildirge ile kadınlar seçme ve seçilme haklarını talep etmişlerdir.

Türkiye’de ise; Osmanlı İmparatorluğu’nun özellikle son yıllarında kadın hareketlerinin başlamasına rağmen kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi konusunda bir gelişme yaşanmamıştır.

Cumhuriyetin ilanından sonra hemen her alanda yenileşme hareketlerine başlayan Türkiye Cumhuriyeti kadınlara yönelik de bir takım girişimlerde bulunmuştur. Bu girişimlerin ilki 1926 yılında yayımlanan Medeni Kanun’dur. Bu kanunla kadınlarımız önemli kazanımlar elde etmiş; toplumsal hayata daha fazla katılmaya başlamışlardır.

Ancak, Medeni Kanunun ilanı Türk Kadınına “Seçme ve Seçilme Hakkı” tanımamıştı. Bu hakkın tanınması için kadınlarımız, 1930’lu yılları beklemek zorunda kaldı. 3 Nisan 1930 tarihinde kabul edilen Belediye Yasası ile seçme ve seçilme konusunda da kadınlar ile erkekler arasında eşitlik sağlanmıştı. 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı olan kadın belediye seçimlerinde oy kullanabilecek; 25 yaşını bitiren kadınlar ise Belediye Başkanlığına, Belediye Meclis Üyeliğine aday olabileceklerdi.

Kadınların her alanda başarılı olmasını isteyen Mustafa Kemal Atatürk;  “bir milletin erkek ve kadından oluştuğunu erkeklerin belli bir seviyede olmasına karşın kadınların zincirle bağlı kalmasının o toplumu yükseltemeyeceğini” belirterek çalışmalara devam etmiş ve 1935 seçimleri  öncesinde bir kanun taslağı hazırlanarak Başbakan İsmet İnönü ve 191 arkadaşı tarafından TBMM’ne bir önerge verilerek  “kadınlara milletvekili seçimlerine katılma ve milletvekili olabilme hakkı” tanınması istenmişti. Önergenin 5 Aralık 1934 tarihinde kabul edilmesiyle de Türk Kadını siyasal alanların tamamında seçme ve seçilme hakkına sahip oldu.

8 Şubat 1935 tarihinde yapılan seçimler sonucunda da TBMM’ne 17 kadın milletvekili olarak girdi. Daha sonra yapılan ara seçimde bir kadın milletvekilinin de meclise girmesiyle V. Dönem TBMM’de 18 kadın milletvekili yer almış oldu.

Dönemi itibariyle Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının tanınması oldukça çağdaş bir karardı. Türkiye başta Fransa ve İsviçre gibi ülkelerden çok daha önce bu hakkı kadınlarına tanımıştı. Bu hak Fransa’da 1944 yılında, İtalya’da 1945’te, Yunanistan’da 1952’de, Belçika’da 1960’da, İsviçre’de 1971’de tanınmıştı.

Böylece 5 Aralık 1934 günü hem Türkiye’de hem de dünyada “Kadın Hakları” günü olarak kutlanmaktadır.

Tüm kadınlarımızın Dünya Kadın Hakları Gününü kutlarım.

 

Armağan ÜRETEN

SMMM – Doğa Sigorta Mali İşler Uzmanı

Yorumlar (2):

 1. Ayşe Yaren Yılmaz

  6 Aralık 2021 at 13:14

  Ailede ki ve toplumda ki yeriyle hayatı anlamlı ve güzel kılan kadınların yaşamındaki enerjisinin hiç bir zaman bitmemesi dileğiyle ?

  Cevapla
 2. TÜRKAY GÖLBAŞI

  6 Aralık 2021 at 13:53

  Tebrikler

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Deneyimli Konuk Yazarlarımız Sizler İçin Yazdı

X