Kış Lastiği Zorunlu Mu? Hangi Araçlar Kış Lastiği Takmalı?

The following two tabs change content below.
Doga Sigorta Prof 150x150 - Kış Lastiği Zorunlu Mu? Hangi Araçlar Kış Lastiği Takmalı?
Güncel konuları ve sektörel gelişmeleri takip edebileceğiniz, aynı zamanda hayatın içerisinden bilgiler sunan bloğumuz her zaman sizinle!

Kış mevsiminin gelmeye başlamasıyla birlikte pek çok araç sürücüsü, kış lastiği zorunlu mu sorusunun yanıtını aramaktadır. Özellikle Türkiye gibi orta kuşakta yer alan ülkelerde kış mevsimi yoğun kar yağışlı ve don olayları yaşanarak geçmektedir. Bu yüzden trafiğe çıkan bütün araçların normalden daha dikkatli bir şekilde araç kullanmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde hem maddi hasarlı hem de can kayıplı trafik kazalarını görmek kaçınılmaz olmaktadır. Araç kasko poliçesi yaptırırken de akıllardaki sorulardan biri olan kış lastiği takma konusunda bazı kurallara dikkat edilmelidir.

Kış Lastiği Takmak Zorunlu mu?

Öncelikle kış mevsiminin sert yaşandığı iklimlerde yaşayan araç sürücüleri için kış mevsimi ağırlığını artırmadan önce kasım ayı gibi kış lastiklerinin araçlara takılması tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte mart ayı sonuna kadar kış lastiklerinin araçlarda kullanılması önemlidir. Ancak kış lastiği takmak her araç için zorunlu değildir. Dolayısıyla kış mevsiminde aracınızı sık sık kullanmasanız bile illa kış lastiği satın alıp taktırmak zorunda değilsiniz. Fakat kış mevsiminde trafikte yoğun olarak kullanılan bazı araçlarda kış lastiği kullanımı geçtiğimiz yıllarda yapılan kanun değişikliği ile zorunlu hale getirilmiştir.

Kış Lastiği Takması Zorunlu Olan Araçlar

Kış mevsiminde kar, buzlanma ve don olayları sebebiyle yaşanan trafik kazalarındaki kayıpları en az seviyeye indirmek için yetkililer harekete geçerek trafikte bulunan bazı araçlar için kış lastiği kullanımını zorunlu hale getirmişlerdir. Kış lastiği kimlere zorunlu sorusunun yanıtı için şu şekilde sıralama yapılabilmektedir:

  • Kamu kurumlarındaki resmi hizmete mahsus araçlar,
  • Hafif ticari ve ağır ticari araçlar,
  • Taksi ve minibüs gibi ticari amaçlı yolcu taşıyan araçlar,
  • Okul taşıtları ve servisleri,
  • Şirketlerin ticari taşıma işlerini yapan lojistik amaçlı kullanan araçlar

Kış Lastiği Takmanın Faydaları

Kış lastiği sayesinde aracın yola daha güvenli bir şekilde tutunması mümkün olabilmektedir. Aniden bastıran kar yağışlarında aracın sorunsuz bir şekilde hareket edip istenildiği zaman durabilmesi için kar lastikleri kullanılmalıdır. Gizli don ve buzlanma olaylarına karşı kış lastiği çok avantajlı bir sürüş güvenliği sağlamaktadır.

İlginizi çekebilir : Kış Lastiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Deneyimli Konuk Yazarlarımız Sizler İçin Yazdı

X