Sigorta – Doğa Sigorta Blog https://blog.dogasigorta.com Güven Doğasında Var Fri, 28 Jan 2022 12:08:10 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.6.2 https://blog.dogasigorta.com/wp-content/uploads/2018/12/40x40_1.png Sigorta – Doğa Sigorta Blog https://blog.dogasigorta.com 32 32 Sosyal Medyada Dikkat Edilmesi Gerekenler https://blog.dogasigorta.com/sosyal-medyada-dikkat-edilmesi-gerekenler.html https://blog.dogasigorta.com/sosyal-medyada-dikkat-edilmesi-gerekenler.html#respond Fri, 18 Mar 2022 07:30:48 +0000 https://blog.dogasigorta.com/?p=1643 Sosyal medya kullanımı yaşamımıza giren her yeni uygulama ile biraz daha artıyor. Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Tiktok derken her sosyal

The post Sosyal Medyada Dikkat Edilmesi Gerekenler appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
Sosyal medya kullanımı yaşamımıza giren her yeni uygulama ile biraz daha artıyor. Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Tiktok derken her sosyal mecrada kendimizi buluyoruz. Merak edilip hesap açılan birçok uygulamadan neredeyse kopmak zor oluyor. İş öyle bir boyuta vardı ki duygularımızı karşımızdaki kişiye söylemek yerine Instagram’da story atarak ifade ediyoruz. Üzülmek, kızmak, ağlamak gibi duygu değişimlerini neredeyse herkes sosyal medyada paylaşıyor. Herkesin aynı şekilde davranması bu gidişatın doğru olduğunu göstermiyor.

Düşünmeden attığınız bir resim ya da paylaştığınız bir söz hayatınızdaki çoğu şeyi bir anda elinizden alabilir. O yüzden de sosyal medya kullanırken çok dikkatli olmak gerekiyor. Hem itibarınızı hem de elinizdekileri korumak adına sosyal medya kullanımına dikkat etmek büyük önem taşıyor.

İtibarınızı Koruyun

 • Sosyal medyada kendi adınıza açtığınız hesaptan farklı yerlere yorum yaptığınızda tanıdıklarınız ve sizi takip edenler bu yorumunuzu görebilir. Kullandığınız argo kelimeler ya da itibarınızı zedeleyecek kelimeler sizi zor durumda bırakabilir.
 • Adınız bir kurumun ayrılmaz parçası olarak görülüyor ise paylaştığınız her şey o kurumla ilişkilendirilir. Veriyi kendi adınıza bile paylaşsanız sosyal medyada çalıştığınız kurumun vizyon ve misyonuna ters düşen paylaşımlar sizi işinizden edebilir.
 • Çalıştığınız şirketin politikalarını kesinlikle sosyal medyadan eleştirmeyin. Şirketiniz ticari çıkarlarının zedelendiği sebep gösterilerek iş akdiniz feshedilebilir.
 • Yorum yaparken cinsiyetçi, küfürlü ve argo söylemlerden uzak durun. Bir anda gündemin istenmeyen kişisi olabilirsiniz. Bunun dışında herkesin hassas olduğu din, spor, terör vb. gibi konularda yorumlarınızda dikkatli olun. Hatta bir kurumun başında iseniz gerekmedikçe yorumda bulunmayın. Aksi halde iyi niyetle bile söylediğiniz şeyler bir anda farklı yerlere çekilebilir.
 • Şirket bilgilerinizi ya da şirketin ticari sırlarını iş akdiniz sona erse bile paylaşmayın. Hakkınızda tazminat davası açılabilir ve ceza sorumluluğunuz doğabilir.
 • Her ne kadar dikkat edilmese de sosyal mecra telif hakları savaşının olduğu bir yerdir. Paylaştığınız şeyin başka birinin ya da kurumun fikri ve sınai haklarını ihlal edebileceğini unutmayın. Hiç beklemediğiniz meblağlarda telif bedeli ödemek durumunda kalabilirsiniz.
 • Yorum yaparken özellikle hakaret ve tehdit cümlelerinden uzak durun. Daha sonra yorumunuzu silseniz bile karşı tarafın şikâyeti ile tehdit ve hakaretten ceza alabilirsiniz.

Dolandırıcıların Hedefi Olmayın

Paylaştığınız her türlü zaafınız ya da farkında olmadan videoda çıkan kredi kartınız, kişisel bilgileriniz başınıza dert açabilir. Evin içinde otururken açtığınız canlı yayında o anda masada duran kimlik kartınızın bilgileri kolayca alınabilir. En fazla ne yapılabilir ki diye paylaştığınız canlı yayın sonrası bir anda banka hesabınız bile boşaltılabilir. Canlı yayın açmadan önce etrafınızda kişisel bilgi içeren kredi kartı, kimlik vb. evrakları bulundurmayın.

Aldığınız altınları, arabayı ya da mal varlığınızı sosyal medyadan açıklamayın. Kısa sürede hırsızların hedefi haline gelebilirsiniz.

The post Sosyal Medyada Dikkat Edilmesi Gerekenler appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
https://blog.dogasigorta.com/sosyal-medyada-dikkat-edilmesi-gerekenler.html/feed 0
Motosiklet Çalınmasına Karşı Ne Yapılabilir? https://blog.dogasigorta.com/motosiklet-calinmasina-karsi-ne-yapilabilir.html https://blog.dogasigorta.com/motosiklet-calinmasina-karsi-ne-yapilabilir.html#respond Fri, 11 Mar 2022 07:30:56 +0000 https://blog.dogasigorta.com/?p=1640 Hayat içerisinde bazı riskler barındırır. Bu risklere karşı önlem aldığınız takdirde keyfiniz kaçmaz. Hayat telaşına kaptırmış giderken sizin yerinize düşünen

The post Motosiklet Çalınmasına Karşı Ne Yapılabilir? appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
Hayat içerisinde bazı riskler barındırır. Bu risklere karşı önlem aldığınız takdirde keyfiniz kaçmaz. Hayat telaşına kaptırmış giderken sizin yerinize düşünen ve önlem alan bir düzen isteyebilirsiniz. Sigorta şirketleri risklerinizi üstlenip masraflarınızı paylaşacak bir sistem geliştirmiştir. Değer verdiğiniz şeyleri koruyabilmek için tanıdığınız sigorta acentesi iyi bir tercih olacaktır.

Taşıt hırsızlığının sayısı her geçen gün artıyor. Ancak taşıt hırsızlığının en kolay yapılabilen şekli motosiklet hırsızlığıdır. Düz kontak ile çalıştıramasalar bile motosikleti yüklenip götürmeleri zor olmuyor. Motosiklet tutkunu iseniz ya da işiniz gereği üzerinize zimmetli bir motosiklet sürüyorsanız işiniz zor. Çalınması oldukça kolay olan motosikletinizi korumanın birkaç yolu bulunuyor. Bu yollardan biri dışında diğerlerinde çalınan motosikletin sorumluluğunu alacak bir mercii bulunmuyor.

Bilinen En Güvenli Yol: Sigorta

Sigorta, motosikletinizin çalınmasına karşı bir önlem değildir. Zararınızı tazmin etme şeklidir. İş icabı üzerinize kayıtlı olan bir motoru sigortası olmadan kullanmayın. Aksi takdirde motosikletin çalınması durumunda zararı sizin ödemeniz gerekebilir. Motosiklet sizin mal varlığınızda ise bu durumda da sigorta yapılması önemlidir. Hırsızların açamayacağı hiçbir kilit sistemi yoktur. Motorunuzun çalınması kaçınılmaz ise tek çare motorunuza sigorta yaptırmaktır. Oturduğunuz yer ne kadar nezih ve güvenlikli olursa olsun, yaptıracağınız sigorta işinizi görecektir. Benim başıma gelmez demeyin. Her daim motosikletinizin yanında olamayabilirsiniz.

Sigorta dışında başvuracağınız diğer yollar daha çok fiziki tedbirlerdir. Bu yollar motosikletinizi hırsızlığa karşı korumak için tedbirdir. Ancak yeterli olmadığı zaman dava açmak dışında hiçbir yasal hakkınız olmayacaktır. Hırsızlar hakkında açılan ceza davası maddi kaybınızın önüne geçemeyecektir. Hırsızlar ceza alsa bile ne motosikletiniz ne de paranız geri gelecektir.

Alınacak Fiziki Tedbirler

Motosikletinizi gösterişli sticker ve aksamlarla donatmayın. Motosikletinize yapacağınız her modifiye onu daha çok öne çıkaracaktır. Modifiye yapmaktan geri duramıyorsanız en azından motosikletinizi park ettiğinizde üzerini branda ile örtün. Bu sayede hırsızlar için ilgi odağı haline gelmez.

Motosikletinizi güvende tutmak için bir tane değil iki tane kilit sistemi kullanın. Bunlardan biri disk kilit sistemi diğeri ise direksiyon kilit sistemi olsun. Bu sayede motosikletinizi koruma seviyesini artırmış olursunuz. Kilit için vereceğiniz para size fazla gelmesin. Tek kilit motosikletinizi korumak için yetersiz kalacaktır.

İmmobilizer kurtarıcınız olabilir. Kontak anahtarının içine yerleştirilen sistemle çalışan immobilizer düz kontakla yapılan hırsızlıkta önleyicidir. Anahtar tanıma sistemi olarak da bilinen bu ürün ile motosikletiniz sadece sizin anahtarınızla çalışabilir.

Motosikletinizi her zaman gözünüzün görebileceği yere park edin. Özellikle ara ve tenha sokaklara park etmekten kaçının. İşlek caddeler ya da sokaklar iyi bir tercih olabilir. Motosikletinize GPS desteği bulunan takip cihazı takabilirsiniz. Motosikletinizin çalınmasına engel olmaz ama bulunması açısından bir hayli kolaylık sağlar.

The post Motosiklet Çalınmasına Karşı Ne Yapılabilir? appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
https://blog.dogasigorta.com/motosiklet-calinmasina-karsi-ne-yapilabilir.html/feed 0
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? https://blog.dogasigorta.com/tamamlayici-saglik-sigortasi-nedir.html https://blog.dogasigorta.com/tamamlayici-saglik-sigortasi-nedir.html#respond Fri, 04 Feb 2022 07:30:09 +0000 https://blog.dogasigorta.com/?p=1598 Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar? Tamamlayıcı sağlık paketi çeşitli sigorta firmaları aracılığı ile hizmet alınan, SGK kapsamında olan

The post Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Tamamlayıcı sağlık paketi çeşitli sigorta firmaları aracılığı ile hizmet alınan, SGK kapsamında olan bireylerin anlaşmalı özel hastanelerde tedavi olmalarına imkan sağlayan bir sigorta ürünüdür. Bu paket kapsamında kişi paket almış olduğu sigorta firmasının anlaşmalı özel hastanelerinde yalnızca SGK muayene ücreti öder. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kişi tarafından bireysel olarak yapılabileceği gibi, bizzat firma tarafından da yapılabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları

Tamamlayıcı Sağlık Sigorta fiyatları kapsam ve içerikleri ile firmadan firmaya değişiklik göstermekle beraber, az kapsamlı bir tamamlayıcı paketi uygun ve bütçe dostu fiyatlarla danışanlara sunulmaktadır. Seçeneğiniz sigorta firması ile iş birliği halinde çalışarak ihtiyaçlarınızı belirlemek ve buna uygun bir paket tercih etmek oldukça mümkündür.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsam Alanı

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teminatları bakımından bir sigorta firmasından diğerine farklılık göstermektedir. Ancak genel hatları itibari ile anlaşmalı kurumlarda ayaktan muayeneyi, ambulans süreçlerini, evde bakım masraflarını, bekleme süresi konulmak kaydıyla doğum gibi masrafları kapsayabilmektedir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sahipleri aynı zamanda kendi ilaçlarını da eczanelerden kendileri almak durumundadırlar. Diş hastanesinde yapılan işlemler de bu sigorta ile karşılanmaz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Mantıklı Mı?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası avantajları arasında yalnızca çok cüzi miktarda muayene ücreti ödeyerek anlaşmalı özel hastanelerde tedavi ve tetkik yaptırmanıza imkan sağlar. Özel hastaneleri sıklıkla ziyaret ediyorsanız ve sağlık masraflarınız ciddi giderlerdeyse sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda kadınların tamamlayıcı sağlık sigortası poliçelerine doğumu da dahil edebilmeleri, TSS’yi oldukça avantajlı bir konuma getirmektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırmak için aşağıdaki adımları tercih edebilirsiniz.

 • Güvenilir bir sigorta firması seçmeniz gerekmektedir. Özellikle çevrenizde TSS hizmeti alan ve memnun olan arkadaşlarınızdan fikir alabilirsiniz.
 • İletişime geçeceğiniz sigorta acentesi ile kendi ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra sizin için uygun bir paket belirlenmelidir.
 • Bu paket içeriği tamamen size özel olmalı ve yararlanmak istediğiniz hizmetler pakete eklenmelidir.
 • Süreçte mutabık kalındıktan sonra Tamamlayıcı Sağlık Sigortası için ödeme yapabilir, gerekli evrakları imzaladıktan sonra poliçenizi alabilirsiniz.
 • Poliçenin ertesi günü, hizmet başlamaktadır.

Doğa Sigorta’dan Doğru Adım Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Geniş teminat kapsamı, bütçe dostu fiyatları ile toplumun her kesimine hitap eden Doğa Sigorta Doğru Adım Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, SGK ile anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarından sigorta süresi içerisinde, poliçe özel şartları ve genel şartları kapsamında sigortalının ödeyeceği fark ücretlerini teminat altına alarak sigortalılara güvence sağlıyor.

Sadece yatarak tedavi ve yılda 6 ve 10 kez ayakta tedavi kullanım limiti dahil olan iki ayrı yatarak tedavi ürünümüz ile toplam 3 adet plan yer alan Doğru Adım Tamamlayıcı Sağlık Sigortası aynı zamanda COVID-19’dan kaynaklanan tedavi fark ücretleri teminat kapsamında. Paket kapsamında özel hastane ve doktor seçme imkanı, yenileme garantisi, kapsamlı diş paketi, check up paketi, mamografi ve PSA hizmetleri de ücretsiz olarak sunuluyor.

The post Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
https://blog.dogasigorta.com/tamamlayici-saglik-sigortasi-nedir.html/feed 0
Nakliyat Sigortası Neyi Kapsar? https://blog.dogasigorta.com/nakliyat-sigortasi-neyi-kapsar.html https://blog.dogasigorta.com/nakliyat-sigortasi-neyi-kapsar.html#respond Mon, 18 Oct 2021 07:30:55 +0000 https://blog.dogasigorta.com/?p=1531 Nakliyat Sigortası Nedir? Nakliyat Sigortası Neleri Kapsar? Nakliyat sigortası bir yükün karayolu, havayolu, denizyolu veya demiryolu üzerinden bir noktadan alınarak

The post Nakliyat Sigortası Neyi Kapsar? appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
Nakliyat Sigortası Nedir? Nakliyat Sigortası Neleri Kapsar?

Nakliyat sigortası bir yükün karayolu, havayolu, denizyolu veya demiryolu üzerinden bir noktadan alınarak diğer bir noktaya taşınması sırasında ortaya çıkabileceği hasar ve kayıpları güvence altına alan sigortadır. Nakliyat sigortalarının kapsadığı detayları ilgili sigortanın genel şartları ve özel şartlarına göre değişiklik gösterir.

Nakliyat sigortası taşıma işlemi sırasında hem nakliyat firmasını hem de hizmet alan kişiyi güvence altına alır. Maddi değeri olan tüm mal ve kıymetler bazı risklere karşı nakliyat sigortası ile güvenceye alınır.

Nakliyat sigortaları; emtia nakliyat sigortaları, yurt içi taşıyıcı sorumluluk sigortaları, nakliye aracılığı sorumluluk sigortası, CMR sigortaları, tekne ve yat sigortaları gibi çeşitlere ayrılır. Nakliyat sigortasında bazı genel şartlar zorunlu olduğu gibi özel şartlar da sürece dahildir.

Nakliyat sigortalarının kapsadığı durumlar teminat türüne göre de değişir. Bu durumda dahil olan durumlar şöyledir;

 • Tam Zıya Teminatı: Poliçe üzerinde yer alan sevkiyat işleminin yapıldığı vasıtayla birlikte tüm değeri yitirilmesi durumunda güvencesi verilen teminatlardır. Yani taşıma işleminin yapıldığı vasıtanın başına bir durum geldiğinde ve tüm mallar yitirildiğinde devreye girer.
 • Dar Teminat: Nakliye işlemleri sırasında malda ortaya çıkacak kısmı hasarların güvence altına alındığı durumlardır. Bu durumlarda gemide karaya oturma, alabora olma, korsan baskını ve çatışma, araçların kaza geçirmesi, devrilmesi, yolda çökme olması, dere taşması, yangın, infilak olma, trenin hattan çıkması gibi tüm durumlar örnek olarak verilebilir.
 • Geniş Teminat: Nakliyat sigortaları geniş teminat ile yapıldığında gemi, kamyon, tren veya uçak gibi vasıta fark etmeksizin tüm tehlikeleri içine alan durumlardır. Yani geniş teminatlı emtia nakliyat sigortası yaptırdığınızda mallarınızın başına ne gelirse gelsin zararınız karşılanır.

Nakliyat Sigortası Hangi Durumları Kapsamaz?

Nakliyat sigortalarının kapsamadığı bazı durumlar bulunuyor.  Nakliyat sigortalarının karşılamadığı bazı durumlar şöyledir;

 • Gizli ticaret ve kaçakçılık gibi kanun dışı nakliye işlemleri
 • Taşıma şartlarının belirtilen niteliklere uygun olmaması
 • Atom, nükleer parçalanma, radyoaktif güç ve çeşitli silahlara bağlı direkt ya da dolaylı hasar oluşumu
 • Sigorta yaptıranın bilinçli olarak hasar oluşturması
 • Sigorta edilen malda gizli kusura bağlı hasar oluşumu
 • Sigorta edilen malda hacim ve ağırlık kaybı yaşanması
 • Savaş ve grev yaşanması
 • Nakliye sürecinde görev alanların ödeme gücünü yitirmesine bağlı oluşan hasarlar nakliyat sigortaları tarafından karşılanmıyor.

İlginizi Çekebilir : Doğa Sigorta Nakliyat Sigortaları

The post Nakliyat Sigortası Neyi Kapsar? appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
https://blog.dogasigorta.com/nakliyat-sigortasi-neyi-kapsar.html/feed 0
#SevgiDoğasındaVar Sosyal Sorumluluk Projemiz Yoğun İlgi Gördü! https://blog.dogasigorta.com/sevgidogasindavar-sosyal-sorumluluk-projemiz-yogun-ilgi-gordu.html https://blog.dogasigorta.com/sevgidogasindavar-sosyal-sorumluluk-projemiz-yogun-ilgi-gordu.html#comments Sat, 02 Oct 2021 08:00:32 +0000 https://blog.dogasigorta.com/?p=1544 Yaz aylarının bitişiyle birlikte patili dostlarımızı zor bir dönem beklemekte. Mevsimsel geçişten kaynaklı hava sıcaklarının düşmesiyle birlikte aramıza yeni katılacak

The post #SevgiDoğasındaVar Sosyal Sorumluluk Projemiz Yoğun İlgi Gördü! appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
Yaz aylarının bitişiyle birlikte patili dostlarımızı zor bir dönem beklemekte. Mevsimsel geçişten kaynaklı hava sıcaklarının düşmesiyle birlikte aramıza yeni katılacak olan pati dostlarımızın ve şu an bizle beraber yaşayan dostlarımızın barınmaları da bir o kadar önem kazandı.

Bildiğiniz gibi onlar bizlerin yardımları olmadan kış aylarında soğuk, yağış ve yemek kıtlığı içerisinde hayatta kalmakta çok zorlanıyorlar. Bazıları bizlere evlerimizde eşlik etse de birçok patili dostumuz hala sokaklarda yaşamakta. Bizde Doğa Sigorta olarak bu sevimli dostlarımız için bir proje başlattık.

Yağmur, kar, rüzgâr ve soğuk havalara dayanıklı olarak üretilen kedi yuvalarını ülkemizin her yerine dağıtmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda bu yuvalarla birlikte pati dostlarımıza kış aylarının olumsuz koşullarında üretilen mama kaplarıyla beraber karınlarının da doymalarına katkıda bulunuyoruz. Doğa Sigorta olarak, Bölge Müdürlükleriyle birlikte yürüttüğümüz bu çalışmada aynı şehri, aynı sokakları paylaştığımız bazen bize yol arkadaşı olan bu dostlarımızın bize olan ihtiyaçlarının farkındalığına vurgu yapmak, her bireyde bu duyguları uyandırmayı amaçlıyoruz.

Konu hakkında bilgi veren Doğa Sigorta Kurumsal İletişim Müdürü Seda Güler, #SevgiDoğasındaVar projesinin ülkenin dört bir yanından büyük bir ilgiyle karşılandığını belirtti. Acentelerin de projeye büyük destek verdiklerini ve sosyal medya takipçilerinden gelen memnuniyet paylaşımlarından mutluluk duyduklarını aktardı.

The post #SevgiDoğasındaVar Sosyal Sorumluluk Projemiz Yoğun İlgi Gördü! appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
https://blog.dogasigorta.com/sevgidogasindavar-sosyal-sorumluluk-projemiz-yogun-ilgi-gordu.html/feed 3
Deprem Sigortanızı Yaptırdınız mı? Testleriniz Tamam mı? https://blog.dogasigorta.com/deprem-sigortanizi-yaptirdiniz-mi-testleriniz-tamam-mi.html https://blog.dogasigorta.com/deprem-sigortanizi-yaptirdiniz-mi-testleriniz-tamam-mi.html#respond Mon, 27 Sep 2021 07:30:37 +0000 https://blog.dogasigorta.com/?p=1519 Türkiye deprem kuşağında olan bir ülke olduğu için özellikle fay hatlarının geçtiği bölgelerde evler ve yapılar her zaman tehlikededir. Özellikle

The post Deprem Sigortanızı Yaptırdınız mı? Testleriniz Tamam mı? appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
Türkiye deprem kuşağında olan bir ülke olduğu için özellikle fay hatlarının geçtiği bölgelerde evler ve yapılar her zaman tehlikededir. Özellikle 1997 Büyük Marmara Depremi sonrasında depreme yönelik tedbir ve önlemlerde büyük bir artış olmaya başladı. Binalarımızı depreme karşı koruma altına alabilmek için Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmamız gerekiyor. Peki sizler deprem sigortanızı yaptırdınız mı?

Doğal Afet Sigortalar Kurumu yani kısa adıyla DASK evlerinizi deprem sırasında hasar ve yıkılmaya karşı koruma altına alıyor. DASK sadece deprem değil, depreme bağlı yaşanan yangın, toprak kayması ve patlama gibi afetleri de içine almaktadır. Deprem için gerekli önlemleri alsanız da yıkıcı bir deprem anında binanız ayakta kalamayabilir. Bu durumda ortaya çıkan zararın karşılanması adına ZDS mutlaka yaptırılmalıdır.

Binanızda Deprem Testi Yaptırdınız mı?

Deprem testi binanızın depreme karşı yeterli sağlamlığa sahip olup olmadığını ortaya koyar. Bu testler deprem mühendisleri eşliğinde yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından yapılır. Deprem testi sayesinde çok insanın hayatı kurtulabilir. Özellikle yüksek riskli bölgelerde yer alan binalar için deprem testi bir zorunluluk haline gelmiştir. Deprem testinde binanızın kolonları, temeli, duvarları detaylı olarak incelenir ve binanın deprem sırasında göreceği zarar saptanmaya çalışılır. Peki sizler deprem sigortanız dışında binanızda deprem testi yaptırdınız mı? Binanızın depreme ne kadar dayanıklı olduğunu biliyor musunuz? Binanız hızlı, orta ve kapsamlı testlerle depreme karşı dayanıklılık durumu açısından inceletebilirsiniz.

Deprem Sigortanızı ve Testlerinizi İhmal Etmeyin

Bir deprem anında ortaya çıkacak olumsuz etkileri ve hasarları en aza indirmek ve ortadan kaldırmak tamamen bizim elimizdedir. Binanızın deprem anındaki sağlamlığıyla ilgili tüm testleri yaptırmalı ve binanızın dayanıklılık durumuna göre gerekli önlemlerin tamamını her zaman almaya özen göstermelisiniz.

Tüm tedbirleri alsanız da deprem anında binanızda hasar oluşabilir ya da binanız yıkılabilir. Binanızda oluşan hasarların karşılanması deprem sigortası ile mümkün oluyor. Binanızın dayanıklılığı konusunda tüm önlemleri alırken deprem anında oluşabilecek zararların karşılanması adına da düzenli olarak deprem sigortanızı yaptırmalısınız.

Doğa Sigorta DASK İçeriğini İncelemek İster misiniz?

The post Deprem Sigortanızı Yaptırdınız mı? Testleriniz Tamam mı? appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
https://blog.dogasigorta.com/deprem-sigortanizi-yaptirdiniz-mi-testleriniz-tamam-mi.html/feed 0
Orman Yangınları ve Önleme Yöntemleri https://blog.dogasigorta.com/orman-yanginlari-ve-onleme-yontemleri.html https://blog.dogasigorta.com/orman-yanginlari-ve-onleme-yontemleri.html#respond Mon, 06 Sep 2021 11:39:01 +0000 https://blog.dogasigorta.com/?p=1512 Orman Yangınları Nasıl Önlenir? Ormanların yaşam alanını sınırlayan ve geleceğini tehlikeye sokan en önemli nedenler arasında orman yangınları bulunuyor. Orman

The post Orman Yangınları ve Önleme Yöntemleri appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
Orman Yangınları Nasıl Önlenir?

Ormanların yaşam alanını sınırlayan ve geleceğini tehlikeye sokan en önemli nedenler arasında orman yangınları bulunuyor. Orman yangınları ülkemizde ve dünyada her yıl binlerce noktada çıksa da alınabilecek önlemler bulunuyor. Orman yangınlarını tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da en aza indirmek tamamen bizim elimizdedir.

Orman yangınlarının yaşanma sebebinin %89’unun insan kaynaklı olduğu resmi kurumlar tarafından belirtiliyor. Bu yüzden insan kaynaklı etkileri ortadan kaldırmayı başardığımızda ormanları önemli ölçüde korumayı başarabiliriz.

Orman yangınları ve önleme yöntemleri şu şekildedir;

 1. Ormanda Ateş Yakılmaması Gerekiyor

Ormanda ateşe yol açan her etkinlik orman yangını için potansiyel bir tehlikedir. Bu yüzden ormanda gezerken, piknik yaparken ya da ormanlık alandan geçerken hiçbir şekilde ateş yakılmaması gerekiyor.  Özellikle sigara izmaritleri yerlere yanık halde atılmamalı mümkünse söndürülerek yanımızda taşınmalıdır.

 1. Ormanlarda Yangın Gözetleme Kuleleri Olmalıdır

Ormanlık alanlarda yangınların büyümesinde en büyük neden erken dönemde fark edilememesi oluyor. Bu yüzden özellikle yangın tehlikesi olduğu mevsimlerde ormanlarda gözetleme kuleleri olmalıdır. Bu kulelerden çıkan yangınlar hemen fark edilerek gerekli önlemler alınabilir.

 1. İnsansız Hava Araçlarıyla Ormanlar Denetlenmelidir

İnsansız hava araçlarında dünyada öncü ülkelerden olan Türkiye’ye İHA’ları orman yangınlarında da kullanılıyor. İHA’lar ile kritik noktadaki ormanlar 7/24 gözetleniyor ev yangına müdahale süresi 10 dakikanın altına iniyor.

 1. Yangın Riski Olan Mevsimlerde Giriş Çıkışlar Yasaklanmalıdır

Ormanlarda yangın nedeninin önemli bir bölümü insan kaynaklı olduğu için riskli mevsimlerde ormanlara giriş çıkışlar yasaklanmalı ve bu konuda caydırıcı cezalar uygulanmalıdır.

 1. Ormanlara Çöp Atılmaması Çok Önemlidir

Ormanlık alanlara piknik veya gezi sırasında atılan cam ve cam kırıkları güneşin de etkisiyle yangın çıkarabiliyor. Bu yüzden ormanda çöp atılmaması hem çevre temizliği hem de orman yangınları açısından çok önemlidir.

 1. Hassas Bölgelerde Yaşayanlar Bilinçlendirilmelidir

Orman yangınlarına müdahalede bölgede yaşayan halkın desteği de çok önemlidir. Bu yüzden orman yangınlarına karşı hassas bölgelerde yaşayan halk eğitilmeli ve bu konuda toplum bilinci oluşturulmalıdır.

 1. Yangına En Kısa Sürede Müdahale Edilmelidir

Yangın çıktıktan sonra fark etme ve müdahale hızı yüksek olursa orman yangınlarının yıkıcı etkisi en aza iner. Bu yüzden yeterli ekipman, donanım ve personel olmalı, ormanlardaki yangınları kısa sürede fark edecek projeler hayata geçirilmelidir. Aynı zamanda 177 orman yangınları ihbar hattına şüpheli durumlar haber verilmelidir.

The post Orman Yangınları ve Önleme Yöntemleri appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
https://blog.dogasigorta.com/orman-yanginlari-ve-onleme-yontemleri.html/feed 0
Kamp Tutkunları İçin İhtiyaç Listesi https://blog.dogasigorta.com/kamp-tutkunlari-icin-ihtiyac-listesi.html https://blog.dogasigorta.com/kamp-tutkunlari-icin-ihtiyac-listesi.html#respond Fri, 02 Jul 2021 07:12:42 +0000 https://blog.dogasigorta.com/?p=1483 Güzel bir rota belirlediniz ve kendinizi özgür hissedeceğiniz harika bir kamp tatili planladınız. Kamp boyunca sorun yaşamamak adına yanınıza almanız

The post Kamp Tutkunları İçin İhtiyaç Listesi appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
Güzel bir rota belirlediniz ve kendinizi özgür hissedeceğiniz harika bir kamp tatili planladınız. Kamp boyunca sorun yaşamamak adına yanınıza almanız gereken malzemeleri de kontrol etmeniz gerekiyor. Kamp sürecinin istediğiniz gibi geçmesi için yanınıza almanız gereken kamp malzemelerini titiz bir şekilde seçmelisiniz.

İşte kamp tutkunları için ihtiyaç listesi;

Kamp Çantası

Kamp seyahatinin olmazsa olmazları arasındadır. Tüm eşyaları taşıyacak yer ve sağlamlığa sahip konforlu bir kamp çantası seçmelisiniz. Dağcı sırt çantaları en ideal seçimler olacaktır.

Çadır

Kampa gidecekseniz zaten yanınızda olması gereken bir malzemedir. Mevsim koşulları, kamp alanının özellikleri gibi birçok unsura göre çadır seçiminizi planlayabilirsiniz.

Uyku Tulumu

Kamp süresince dolu ve yorucu bir günün ardından dinlendirici bir uyku deneyimi yaşayabilmek için uyku tulumu şarttır. Mevsim koşullarına göre kalınlık ve izolasyon özelliklerini belirleyerek bir uyku tulumu seçebilirsiniz.

Mat

Uyku tulumları genellikle sert zemindeki çadırda yeterli konforu sağlamaz. Bu yüzden çadırın zemininde konforu sağlayacak bir mata sahip olabilirsiniz.

Yastık

Çadırda yanınıza küçük ve rahat yastıklar alarak uyku sırasında kendinizi evinizde gibi hissedebilirsiniz.

Lamba ve El Feneri

Kamp alanında ya da bir dağ başında her zaman çevrenizi aydınlatmak için bir lambaya sahip olmanız gerekiyor. Çadırın içi için çadır ışığı ya da kafa lambası alabilirsiniz. Gece dolaşabilmek için bir el feneri ve pil de yanınızda götürmelisiniz.

İzole Bant

Kamp sırasında bazı sorunlar yaşayabileceğiniz için dayanıklı ve kalın yapıdaki izole bantlar sizlere çok büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

İlk Yardım Malzemeleri

Doğada kamp yaparken yaralanma gibi bazı olumsuzluklar yaşayabilirsiniz.  Bu yüzden ilk yardım malzemelerinin bulunduğu bir çanta işinize yarayacaktır.

Termos

Kahve ve çay gibi içeceklerle kampta doğanın tadını çıkarmak ve suyunuzu belirli bir sıcaklıkta tutabilmek için mutlaka bir termosa da ihtiyacınız var.

Çakı

Kampta yemek hazırlarken ve birçok problemde yanınızda çok bulunan çok amaçlı bir çakı iş görecektir.

Konserve Yiyecek ve Yemek Malzemeleri

Birkaç gün ıssız bir yerde kamp planlıyorsanız konserve yiyecekler ve yemek malzemeleri de mutlaka yanınızda olmalıdır.

Kamp tutkunları kıyafet ve ayakkabı seçimlerini de mevsim koşullarına göre yapmalıdır. Kamp tutkunları için en temel malzemeleri sıraladık, bu liste özel tercih ve ihtiyaçlara göre daha da uzayabilir.

The post Kamp Tutkunları İçin İhtiyaç Listesi appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
https://blog.dogasigorta.com/kamp-tutkunlari-icin-ihtiyac-listesi.html/feed 0