Sigorta – Doğa Sigorta Blog https://blog.dogasigorta.com Güven Doğasında Var Mon, 28 Nov 2022 14:04:43 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1 https://blog.dogasigorta.com/wp-content/uploads/2018/12/40x40_1.png Sigorta – Doğa Sigorta Blog https://blog.dogasigorta.com 32 32 Sürdürülebilir Moda Nedir? https://blog.dogasigorta.com/surdurulebilir-moda-nedir.html https://blog.dogasigorta.com/surdurulebilir-moda-nedir.html#respond Fri, 25 Nov 2022 07:00:52 +0000 https://blog.dogasigorta.com/?p=1814 Sürdürülebilirlik günümüzde her alanda olduğu gibi moda sektöründe de yakalanması gereken bir anlayıştır. Dünya üzerinde kaynakların tükeniyor olması, insanlığı sürdürülebilir

The post Sürdürülebilir Moda Nedir? appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
Sürdürülebilirlik günümüzde her alanda olduğu gibi moda sektöründe de yakalanması gereken bir anlayıştır. Dünya üzerinde kaynakların tükeniyor olması, insanlığı sürdürülebilir moda konusunda hassas olmaya itmiştir. Peki, sürdürülebilir moda nedir? Günümüzde hazır giyim ve tekstil sektörü tüketim odaklı anlayış geliştirmiştir. Hazır giyim ve tekstil sanayisinde kullan at giysilerin artması, kumaşların denyesinin düşmesi tüketicileri tüketim çılgınlığına itmiştir. Kullanıcıların hazır giyim ürünlerini uzun süre kullanabilmeleri hem ekolojik dengeye hem de bireysel ekonomilerine fayda sağlar.

Sürdürülebilir moda sayesinde dünyada su kaynaklarının tükenme riski azalırken tüketim çılgınlığı da önlenmiş olur. Sürdürülebilir moda için en önemli kriter aslında kalitedir. Kaliteli ve uzun süre kullanabileceğiniz ürünler satın almak sürdürülebilir moda konusuna katkı sağlar. Eğer kullanmadığınız ve kullanmayacağınız ürünleriniz varsa ikinci el satış uygulamalarına bu ürünlerinizi koyarak başkalarının satın almasını sağlayabilirsiniz. Sürdürülebilir moda anlayışı içerisinde geri dönüştürülebilen kıyafetler ve organik yollarla parçalanabilen kumaşlar vardır. Sürdürülebilir moda anlayışının en çok önem verdiği konuların başında sıfır atık desen kesme yöntemlerini kullanmak gelir.

Sürdürülebilir Moda İçin Neler Yapılmalı?

Sürdürülebilir moda akımı için neler yapılmalı konusunda merak ettikleriniz olabilir. Sürdürülebilir moda akımı konusunda hem tüketicilerin hem de üreticilerin dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır.

 1. Üreticiler geri dönüştürülen ve yeniden tasarlanan kıyafetlere yönelebilir. Bu sayede daha önce üretilen ve üretim aşamasında çok sayıda kaynak tüketilen kıyafetler tekrardan satışa bu sunulabilir.
 2. Moda için kullanılan kıyafetlerin doğal yollarla parçalanabilir kumaşlardan yapılması çevreye daha az zarar verilmesini sağlar.
 3. Çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyen toksik olmayan boyalar kullanıldığı sürece de sürdürülebilir moda akımı için adım atmış olursunuz.
 4. Sürdürülebilir moda akımı bir ürünü birden fazla alanda ve çok kez giymeniz konusunda hassastır. İkinci el kıyafet satış uygulaması edinip kullanmadığınız kıyafetlerinizi başkalarının kullanmasına imkan sağlayabilirsiniz.
 5. Sürdürülebilir moda anlayışı konusunda hassas davranın markalardan mümkün olduğunca alışveriş yapmaya özen gösterin.
 6. Her dönem giyilebilen ve belli bir dönemle sınırlı olmayan tasarımlar sürdürülebilir moda anlayışına katkı sağlar.

The post Sürdürülebilir Moda Nedir? appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
https://blog.dogasigorta.com/surdurulebilir-moda-nedir.html/feed 0
Poliçe Nedir? https://blog.dogasigorta.com/police-nedir.html https://blog.dogasigorta.com/police-nedir.html#respond Fri, 11 Nov 2022 07:00:00 +0000 https://blog.dogasigorta.com/?p=1808 Sigorta şirketine başvurarak farklı mal ve değerlerin risk ile kaza durumuna karşı sigortalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu değerlerin sigortalanması sırasında sigorta şirketi

The post Poliçe Nedir? appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
Sigorta şirketine başvurarak farklı mal ve değerlerin risk ile kaza durumuna karşı sigortalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu değerlerin sigortalanması sırasında sigorta şirketi ve sigortalı olacak kişi arasında anlaşma yapılır. Poliçe nedir konusu bu anlaşma ile ilgilidir. Bir değerin ya da malın güvence altına alındığı belgeye poliçe denir. Sigorta poliçesi için sigortalı ve sigorta şirketinin tüm anlaşma maddelerinde uyuşması gerekir. İki taraf da hükümler konusunda anlaşmaya vardı ise sigorta poliçesi imzalanır.

Sigorta poliçesinde sigorta şirketi bazı sorumluluklar ve hakları devralırken sigortalı da prim ödeme borcu altına girer. Ekstra özen ve dikkat yükümlülüğü de vardır. Karşılıklı olarak yüklenilen bu sorumluluklar sigorta türünün esasını oluşturur. Sigorta poliçesinde, sigortalının ödeme yükümlülüğü altına girdiği prim ödemesi bir tür teminattır.

Hayatta riskler ve kazalar her şeyin başına gelebilir. O yüzden de sigorta çeşitleri olduğu gibi poliçe çeşitleri de vardır. Sigorta poliçelerinde keşideci, muhatap ve lehtar vardır. Poliçe bu üçü etrafında şekillenir. Sigortanın başlangıcı, yükümlülükler, prim ödemesi, sigorta türü gibi her ayrıntı sigorta poliçesinde yazar. Sigorta poliçesinde bu ayrıntıların net olması ve şüpheye yer olmaması gerekir. Teminat kapsamında boşlukların olması, kaza ve risk sonrasında alacağınız miktarın azalmasına sebep olabilir. Sigorta poliçesi hazırlandığında iki taraf da her şeyi net olarak konuşmuş ve poliçe o şekilde düzenlenmiş olmalıdır.

Sigorta Poliçesi Türleri Nelerdir?

Poliçe türleri, alınan hizmetin kapsamına göre değişir. Zorunlu sigorta ve isteğe bağlı sigorta çeşitlerinde poliçe de değişiklik gösterecektir. Sigorta çeşitlendikçe poliçe de çeşitlenir.

 1. Zorunlu Trafik Sigortası
 2. Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)
 3. Özel Sağlık Sigortası
 4. Kasko
 5. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
 6. Konut Sigortası

Bunlar temel sigorta poliçesi türleri dışında farklı poliçe türleri de vardır. Sigorta poliçeleri ücret hesaplaması ve prim ödemeleri her sigortada ayrıdır. Poliçede tarafların kabul ettiği maddelerin her biri üzerinde anlaşmaya varıldıktan sonra sigorta poliçesi tamamlanmış olur. Tarafların bir madde üzerinde bile anlaşamadığı sigorta poliçesi hükümsüzdür. Öncesinde iki taraf da hak ve yükümlülükler konusunda şeffaf olup anlaşmaya varmalıdır.

 

The post Poliçe Nedir? appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
https://blog.dogasigorta.com/police-nedir.html/feed 0
Doğa Sigorta İş Ortağı Brokerler ile Buluştu https://blog.dogasigorta.com/doga-sigorta-is-ortagi-brokerler-ile-bulustu.html https://blog.dogasigorta.com/doga-sigorta-is-ortagi-brokerler-ile-bulustu.html#respond Tue, 01 Nov 2022 16:04:20 +0000 https://blog.dogasigorta.com/?p=1822 İş ortakları ile her fırsatta bir araya gelip iş birliğini güçlirmeyi ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunmayı prensip edinen Doğa Sigorta,

The post Doğa Sigorta İş Ortağı Brokerler ile Buluştu appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
İş ortakları ile her fırsatta bir araya gelip iş birliğini güçlirmeyi ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunmayı prensip edinen Doğa Sigorta, bu iletişimi seçkin organizasyonlar ile sürdürmeye devam ediyor. Doğa Sigorta, iş ortağı brokerler ile Le Méridien İstanbul Etiler’de organize ettiği şık kokteylde bir araya geldi. Zevkli bir ortamda sunulan leziz ikramlar ve trio müzik grubu tarafından gerçekleşen güzel müzik eşliğinde keyifle zaman geçirmenin yanı sıra, gecede gelecek dönem çalışmalarına yön verecek proje ve planlar görüşüldü. Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı, Genel Müdürü Coşkun Gölpınar ve Kurumsal Satış ve Alternatif Dağıtım Kanalları Grup Müdürü İpek Güner’in ev sahipliğinde, şirket yöneticilerinin de katılımı ile gerçekleşen organizasyon, brokerlerin yoğun ilgisi ile Doğa Sigorta’nın beraberlik ve karşılıklı güven ilişkisinin bir yansıması oldu. Gecede özel olarak sahne alan, İstanbul Topkapı Üniversitesi Müzik Bölümü Başkanı klasik gitar ve lavta sanatçısı Prof. Dr. Hande Cangökçe ve Türkiye’de yetişmiş ilk kontrtenor opera sanatçısı Öğretim Görevlisi Kaan Buldular, Barok Dönemi canlı müzik dinletisi ile davetlilere keyifli dakikalar yaşattılar.

The post Doğa Sigorta İş Ortağı Brokerler ile Buluştu appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
https://blog.dogasigorta.com/doga-sigorta-is-ortagi-brokerler-ile-bulustu.html/feed 0
Eksik Sigorta Nedir? https://blog.dogasigorta.com/eksik-sigorta-nedir.html https://blog.dogasigorta.com/eksik-sigorta-nedir.html#respond Thu, 23 Jun 2022 07:53:26 +0000 https://blog.dogasigorta.com/?p=1751 Sahip olduğunuz kıymetleri sigorta ile güvence altına almak geleceğiniz için alacağınız en doğru kararların başında geliyor. Sigorta bedelinin hasar anındaki

The post Eksik Sigorta Nedir? appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
Sahip olduğunuz kıymetleri sigorta ile güvence altına almak geleceğiniz için alacağınız en doğru kararların başında geliyor. Sigorta bedelinin hasar anındaki sigorta değerinden daha düşük olmasına eksik sigorta denir. Sigorta ettirilen kıymetlilerin sigortacının sorumlu olduğu kısmı belirlemek için sigorta bedelleri son derece önemlidir. Çünkü sigorta bedeli aslında hasar anında sigortacının ödemek zorunda olduğu en yüksek miktardır. Hasar durumunun tam hasar olup olmaması konusunun önemi bulunmamaktadır. Herhangi bir hasar ya da risk durumunda sigortanızın hasarı karşılaması için doğru sigorta bedelleri bildirmeniz gerekir. Kıymetlerinizin ya da mal varlıklarınızın değeri arttıkça sigorta primlerinde de artışa gitmek gerekir. Aksi halde hasarınız ya da riskiniz poliçe kapsamında olacak şekilde karşılanır. Aradaki değer artışı için ödeme yapılmaz.

Hızlı Değer Artışlarında Karşılaşılan Eksik Sigorta Problemi

Sigorta bedelinin sigorta değerinden daha düşük olduğu durumlarda eksik sigorta ile karşılaşılır. Ülkelerde ortaya çıkan ekonomik problemler ve yüksek enflasyon ortamı eksik sigorta problemine yol açar. Sigortalı kişi eksik sigorta probleminden haberdar olmayabilir. Kısa sürede artan fiyatlar da eksik sigorta durumunu ortaya çıkarır. Sigorta ettiren kişinin sigorta ettirdiği menkul kıymetlerde ya da gayrimenkullerde artış görülmesi durumunda aynı oranda sigorta bedellerinin de artması gerekir. Çünkü sigorta ettirilen varlıklar için ödenen sigorta bedelleri anlaşma sağlandığı zamanki güncel değeri üzerinden hesaplanır. Eğer ekonomik krizler ya da yüksek enflasyon söz konusu değil ise anlaşma imzalandığı tarihten itibaren sigorta primleri belli bir oranda her yıl artış gösterir. Dolayısıyla da artış gösteren miktar makul olduğundan, her yıl artan sigorta primleri bu bedelleri dengeler.

Son zamanlarda ortaya çıkan enflasyon artışları olsa da, genellikle sigorta bedelleri daha önce belirlenen rutin oranlar üzerinden bildirilmeye devam ediyor. Mal varlığının değeri arttıkça sigorta bedelinin de artması gerekiyor. Sigorta ettirilen kıymetlerin ilk olarak güncel değeri baz alındığı için değer artışlarında da aynı şekilde güncelleme yapılarak poliçe üzerinden yeni sigorta bedeli hesaplanmalıdır. Poliçe dönemi içinde artışlar olması durumunda, sigortacı ile irtibata geçilerek sigorta bedellerinde artış talep edilmelidir.

Eksik sigorta durumunda önceden imzaladığınız sigorta sözleşmesi ya da poliçe geçersiz değildir. Sadece hasar ya da risk anında sigortanızın ne kadarını karşıladığı belirlenir. Geri kalan meblağ sigorta teminatı kapsamına girmez. Bu kısımdan siz haricen sorumlu olursunuz ve karşılamanız gerekir. Çünkü sigorta bedeliniz gerçek güncel değerin altında kalmış olur. Yani aslında eksik sigorta var ise sigortacı sigorta bedelinin sigorta değerine oranı kadar olan hasarı eksik ödemek durumundadır.

Esik Sigortaya Karşı Çözüm Yolları

Eksik sigortaya karşı çözüm yollarının çoğu önceden ya da hasar gerçekleşmeden kullanılır. Hasar ya da riziko gerçekleştiği zaman bu çözüm yolları kullanılamaz. Ancak sonrakilerde kullanılabilir.

 • Poliçe başlangıcında ve poliçe dönemi içinde sigorta bedellerinin eksik kalmış olma ihtimali dahilinde, bu bedellerin tarafınızca da kontrol edilerek artırılmasını tavsiye etmekteyiz.
 • En sık başvurulan yöntemlerden biri sigorta yaptırılırken sigorta bedellerinin güncel belirlenmesidir.
 • Poliçeyi ilk yaptığınız zaman enflasyona karşı koruma klozu koyarak da eksik sigorta ortaya çıkmasının önüne geçebilirsiniz.
 • Taraflarca ya da sigorta şirketi tarafından kararlaştırılmış belli zaman aralıklarında sigorta değeri ve sigorta bedelini karşılaştırmak da bir yöntemdir. Bunun için zeyilname düzenlenerek sigorta bedeli artırılabilir.

Sigorta şirketiniz ile görüşüp sigortanızın eksik sigorta şekline dönüşüp dönüşmediği konusunda bilgi edinmeyi unutmayın.

The post Eksik Sigorta Nedir? appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
https://blog.dogasigorta.com/eksik-sigorta-nedir.html/feed 0
Doğa Sigorta, 4. Ulusal Spor ve Kadın Zirvesi’ne Ev Sahipliği Yaptı https://blog.dogasigorta.com/doga-sigorta-4-ulusal-spor-ve-kadin-zirvesine-ev-sahipligi-yapti.html https://blog.dogasigorta.com/doga-sigorta-4-ulusal-spor-ve-kadin-zirvesine-ev-sahipligi-yapti.html#respond Thu, 09 Jun 2022 08:51:48 +0000 https://blog.dogasigorta.com/?p=1709 Türk sporu ve sporcusunun gelişimine destek verme kapsamında sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiren Doğa Sigorta, 4. Ulusal Spor ve Kadın

The post Doğa Sigorta, 4. Ulusal Spor ve Kadın Zirvesi’ne Ev Sahipliği Yaptı appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
Türk sporu ve sporcusunun gelişimine destek verme kapsamında sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiren Doğa Sigorta, 4. Ulusal Spor ve Kadın Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın katkıları ile Marmara Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Alanda Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ESKAR) ve Harran Üniversitesi’nin organizasyonuyla 4. Ulusal Spor ve Kadın Zirvesi Şanlıurfa’da gerçekleştirildi.

Şanlıurfa’da düzenlenen zirveye; Şanlıurfa Vali Yardımcısı Yasin Akgül, Şanlıurfa Gençlik Spor İl Müdürü Halil Eren, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Marmara Üniversitesi ESKAR Müdürü Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Danışmanı Prof. Dr. Nihat Gültekin, İstanbul Topkapı Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Yazıcıoğlu, Doğa Sigorta Kurumsal İletişim Müdürü Seda Güler, Doğa Sigorta Hasar Denetim ve Lojistik Saha Denetim Uzmanı Mehmet Emin Kırmızı, Milli Para Tekvando Sporcusu Avrupa ve Dünya Şampiyonu Şeyma Nur Talu, Paralimpik Milli Yelkenci Dünya Şampiyonu/ Rekortmen Miray Ulaş, Kadın A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Necla Güngör Kırağası, Yarış Takımı Koordinatörü Elif Tanca, Anadolu Ajansı Spor Haberleri Yayın Yönetmeni Ersin Şiyhan ve TRT Spor Yorumcusu Fatih Doğan katıldı.

‘HER ALANDA CİNSİYET VE FIRSAT EŞİTLİĞİNİN DESTEKÇİSİYİZ’

Doğa Sigorta olarak, sporun her branşında kadınların artan başarısına ve sporda kadın girişimciliğine dikkat çeken bu önemli zirveye ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını aktaran Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, “Türk sporunun ve sporcusunun gelişimi için verdiğimiz destekten mutluluk duyuyor, özellikle sporda kadının başarısına dikkat çeken bu önemli zirveye ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz. ‘Ağaç yaşken eğilir’ ilkesiyle sosyal sorumluluk projelerimizi ve sponsorluklarımızı ağırlıklı olarak gençliğe ve spora yönelik gerçekleştiriyor, sadece iş dünyasında değil sporda ve hayatın her alanında cinsiyet ve fırsat eşitliğinin her zaman destekçisi olmaya özen gösteriyoruz” açıklamalarında bulundu.

Şanlıurfa Vali Yardımcısı Yasin Akgül zirvede yaptığı konuşmasında projenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Zirvenin 4’üncüsünü Şanlıurfa’da gerçekleştirmiş olmaktan mutluluk duyduğunu aktaran ESKAR Müdürü Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu, “Çok mutluyuz çünkü batıdaki şampiyonlarımızı doğuya getirip, batı-doğu kültürü arasında bir kaynaştırma gerçekleştiriyoruz. Hem de buradaki şampiyonlarımıza ve sporcularımıza bir motivasyon unsuru yaratıyoruz. Amacımız sporda kadınların daha fazla yer almasını sağlamak. 4’üncüsünü düzenlediğimiz bu zirvede de ‘Sporda kadın girişimciliği’ temasıyla bu alana dikkat çekmek istedik” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Danışmanı Prof. Dr. Nihat Gültekin ise son yıllarda kadınların farklı alanlarda adından söz ettirdiğini görmenin kendilerini çok mutlu ettiğini aktararak, spor alanında kadınların kazandığı önemli başarıları aktardı.

‘KADIN FUTBOLU YAYGINLAŞTIRILMALI’

Paralimpik sporların topluma sağladığı pozitif katkının önemine dikkat çeken İstanbul Topkapı Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Yazıcıoğlu, “Toplumların yaşam doyum ölçeği ve mutluluk indeksleri ile özellikle kadın futbol takımlarının varlığı arasında ciddi bir ilişki mevcut. Kadın futbol ligi olan ülkeler ile engelli sporlarının yaygın olduğu ülkelerde toplumsal mutluluk düzeylerinin daha yüksek olduğu belirtiliyor. Bu nedenle toplumda ciddi bir karşılığı olan kadın futbolunun yaygınlaştırılması çok önemli.

Yine engelli sporlarının yaygınlaştırılması, toplumun engeli olan bireylere bakış açısını ciddi olarak değiştiriyor. Üniversite öğrencilerinin engelliye yönelik tutumlarını araştırdığımız bir çalışmada, sadece bir kez tekerlekli sandalye basketbol maçını seyrettikten sonra bile öğrencilerin tutumlarının olumlu yönde değiştiğini gördük. Engellilerin en rahatsız olduğu bakış açısı onlara acınarak bakılması ve korunmaya muhtaç görülmesi. Paralimpik sporlar, engellilerin öz güvenlerini geliştirirken toplumun bakış açısını da düzeltmektedir” ifadelerini kullandı.

‘SPOR VE KADIN BİRLİKTELİĞİNE ÖNEM VERİLMELİ’

Kadın futbolunun gelişimine dikkat çeken Türkiye Kadın A Milli Takımı Teknik Direktörü Necla Güngör Kırağası, “Devletimizin spor politikasıyla beraber evrimleşen bir süreç yaşıyoruz. Türkiye Futbol Federasyonu’nun da bu işe destek olmasıyla beraber çok kıymetli sürece girdik. O kadar şanslıyız ki futbol çok büyüdü ve kadın futbolu gibi çok çeşitli büyük kulüplerin yer aldığı bir mecraya dönüştü. Bundan dolayı da çok gurur duyuyorum. Kadın futbolu en şanslı dönemini yaşayacak çünkü erkek futbolundaki olumsuz hava, belki kadın futbolundaki olumlu havayla birlikte taraftarı, medyayı, sponsorları kendisine çekecek” ifadelerini kullandı.

Yarış Takımı Koordinatörü Elif Tanca da motor sporlarında yöneticilik yapan kısıtlı sayıda kadınlardan biri olduğunu anlatarak, “Zirveye davet edildiğim için çok büyük bir şeref duydum. Spora, kadına ve bu ikisinin birlikteliğine önem verilmesi, farklı branşlara konuşma imkânı verilmesi çok önemli. Deneyimimin buradaki genç arkadaşlara yararı olursa ben de çok mutlu olacağım” dedi.

Spora başlama hikayesini ve karşılaştığı zorlukları zirve katılımcılarına anlatan Milli Para Tekvando Sporcusu Avrupa ve Dünya Şampiyonu Şeyma Nur Talu, antrenmanlarda var gücüyle çalıştığını ve mücadeleden alsa vazgeçmediğini aktararak genç sporculara motivasyon oldu.

Paralimpik Milli Yelkenci Dünya Şampiyonu/Rekortmen Miray Ulaş da etkinliğe katılmış olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, spora ilk olarak basketbol ile başladığını daha sonra ise 15 yaşında yüzmeye yöneldiğini aktardı. Bir süre yüzme ve yelken sporunu aynı anda yaptığını anlatan Ulaş, katılımcılara karşılaştıkları zorluklarda pes etmeden hedeflerine doğru yürümeye devam etmeleri tavsiyesinde bulundu.

 

Anadolu Ajansı Spor Haberleri Yayın Yönetmeni Ersin Şiyhan da etkinlikte yer almaktan ve Şanlıurfa’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, Türkiye’de son yıllarda kadın sporunda büyük başarılar elde edildiğinin altını çizerek bu başarıların azim, disiplin, devlet ve özel sektör ile kulüplerin desteğiyle gerçekleştiğini söyledi. TRT Spor Yorumcusu Fatih Doğan ise mesleğe başladığı günden bu yana spor aşkının artarak devam ettiğini belirterek, İngiltere’de gerçekleştirilen Avrupa Tekvando Şampiyonası’nı takip ettiğini ve alınan madalyalarla gururlandığını söyledi.

Zirveye katılan öğrencilerin sorularının cevaplandırılmasının ardından katılımcılara plaket ve teşekkür belgeleri takdim edildi.

The post Doğa Sigorta, 4. Ulusal Spor ve Kadın Zirvesi’ne Ev Sahipliği Yaptı appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
https://blog.dogasigorta.com/doga-sigorta-4-ulusal-spor-ve-kadin-zirvesine-ev-sahipligi-yapti.html/feed 0
Sosyal Medyada Dikkat Edilmesi Gerekenler https://blog.dogasigorta.com/sosyal-medyada-dikkat-edilmesi-gerekenler.html https://blog.dogasigorta.com/sosyal-medyada-dikkat-edilmesi-gerekenler.html#respond Fri, 18 Mar 2022 07:30:48 +0000 https://blog.dogasigorta.com/?p=1643 Sosyal medya kullanımı yaşamımıza giren her yeni uygulama ile biraz daha artıyor. Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Tiktok derken her sosyal

The post Sosyal Medyada Dikkat Edilmesi Gerekenler appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
Sosyal medya kullanımı yaşamımıza giren her yeni uygulama ile biraz daha artıyor. Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Tiktok derken her sosyal mecrada kendimizi buluyoruz. Merak edilip hesap açılan birçok uygulamadan neredeyse kopmak zor oluyor. İş öyle bir boyuta vardı ki duygularımızı karşımızdaki kişiye söylemek yerine Instagram’da story atarak ifade ediyoruz. Üzülmek, kızmak, ağlamak gibi duygu değişimlerini neredeyse herkes sosyal medyada paylaşıyor. Herkesin aynı şekilde davranması bu gidişatın doğru olduğunu göstermiyor.

Düşünmeden attığınız bir resim ya da paylaştığınız bir söz hayatınızdaki çoğu şeyi bir anda elinizden alabilir. O yüzden de sosyal medya kullanırken çok dikkatli olmak gerekiyor. Hem itibarınızı hem de elinizdekileri korumak adına sosyal medya kullanımına dikkat etmek büyük önem taşıyor.

İtibarınızı Koruyun

 • Sosyal medyada kendi adınıza açtığınız hesaptan farklı yerlere yorum yaptığınızda tanıdıklarınız ve sizi takip edenler bu yorumunuzu görebilir. Kullandığınız argo kelimeler ya da itibarınızı zedeleyecek kelimeler sizi zor durumda bırakabilir.
 • Adınız bir kurumun ayrılmaz parçası olarak görülüyor ise paylaştığınız her şey o kurumla ilişkilendirilir. Veriyi kendi adınıza bile paylaşsanız sosyal medyada çalıştığınız kurumun vizyon ve misyonuna ters düşen paylaşımlar sizi işinizden edebilir.
 • Çalıştığınız şirketin politikalarını kesinlikle sosyal medyadan eleştirmeyin. Şirketiniz ticari çıkarlarının zedelendiği sebep gösterilerek iş akdiniz feshedilebilir.
 • Yorum yaparken cinsiyetçi, küfürlü ve argo söylemlerden uzak durun. Bir anda gündemin istenmeyen kişisi olabilirsiniz. Bunun dışında herkesin hassas olduğu din, spor, terör vb. gibi konularda yorumlarınızda dikkatli olun. Hatta bir kurumun başında iseniz gerekmedikçe yorumda bulunmayın. Aksi halde iyi niyetle bile söylediğiniz şeyler bir anda farklı yerlere çekilebilir.
 • Şirket bilgilerinizi ya da şirketin ticari sırlarını iş akdiniz sona erse bile paylaşmayın. Hakkınızda tazminat davası açılabilir ve ceza sorumluluğunuz doğabilir.
 • Her ne kadar dikkat edilmese de sosyal mecra telif hakları savaşının olduğu bir yerdir. Paylaştığınız şeyin başka birinin ya da kurumun fikri ve sınai haklarını ihlal edebileceğini unutmayın. Hiç beklemediğiniz meblağlarda telif bedeli ödemek durumunda kalabilirsiniz.
 • Yorum yaparken özellikle hakaret ve tehdit cümlelerinden uzak durun. Daha sonra yorumunuzu silseniz bile karşı tarafın şikâyeti ile tehdit ve hakaretten ceza alabilirsiniz.

Dolandırıcıların Hedefi Olmayın

Paylaştığınız her türlü zaafınız ya da farkında olmadan videoda çıkan kredi kartınız, kişisel bilgileriniz başınıza dert açabilir. Evin içinde otururken açtığınız canlı yayında o anda masada duran kimlik kartınızın bilgileri kolayca alınabilir. En fazla ne yapılabilir ki diye paylaştığınız canlı yayın sonrası bir anda banka hesabınız bile boşaltılabilir. Canlı yayın açmadan önce etrafınızda kişisel bilgi içeren kredi kartı, kimlik vb. evrakları bulundurmayın.

Aldığınız altınları, arabayı ya da mal varlığınızı sosyal medyadan açıklamayın. Kısa sürede hırsızların hedefi haline gelebilirsiniz.

The post Sosyal Medyada Dikkat Edilmesi Gerekenler appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
https://blog.dogasigorta.com/sosyal-medyada-dikkat-edilmesi-gerekenler.html/feed 0
Motosiklet Çalınmasına Karşı Ne Yapılabilir? https://blog.dogasigorta.com/motosiklet-calinmasina-karsi-ne-yapilabilir.html https://blog.dogasigorta.com/motosiklet-calinmasina-karsi-ne-yapilabilir.html#respond Fri, 11 Mar 2022 07:30:56 +0000 https://blog.dogasigorta.com/?p=1640 Hayat içerisinde bazı riskler barındırır. Bu risklere karşı önlem aldığınız takdirde keyfiniz kaçmaz. Hayat telaşına kaptırmış giderken sizin yerinize düşünen

The post Motosiklet Çalınmasına Karşı Ne Yapılabilir? appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
Hayat içerisinde bazı riskler barındırır. Bu risklere karşı önlem aldığınız takdirde keyfiniz kaçmaz. Hayat telaşına kaptırmış giderken sizin yerinize düşünen ve önlem alan bir düzen isteyebilirsiniz. Sigorta şirketleri risklerinizi üstlenip masraflarınızı paylaşacak bir sistem geliştirmiştir. Değer verdiğiniz şeyleri koruyabilmek için tanıdığınız sigorta acentesi iyi bir tercih olacaktır.

Taşıt hırsızlığının sayısı her geçen gün artıyor. Ancak taşıt hırsızlığının en kolay yapılabilen şekli motosiklet hırsızlığıdır. Düz kontak ile çalıştıramasalar bile motosikleti yüklenip götürmeleri zor olmuyor. Motosiklet tutkunu iseniz ya da işiniz gereği üzerinize zimmetli bir motosiklet sürüyorsanız işiniz zor. Çalınması oldukça kolay olan motosikletinizi korumanın birkaç yolu bulunuyor. Bu yollardan biri dışında diğerlerinde çalınan motosikletin sorumluluğunu alacak bir mercii bulunmuyor.

Bilinen En Güvenli Yol: Sigorta

Sigorta, motosikletinizin çalınmasına karşı bir önlem değildir. Zararınızı tazmin etme şeklidir. İş icabı üzerinize kayıtlı olan bir motoru sigortası olmadan kullanmayın. Aksi takdirde motosikletin çalınması durumunda zararı sizin ödemeniz gerekebilir. Motosiklet sizin mal varlığınızda ise bu durumda da sigorta yapılması önemlidir. Hırsızların açamayacağı hiçbir kilit sistemi yoktur. Motorunuzun çalınması kaçınılmaz ise tek çare motorunuza sigorta yaptırmaktır. Oturduğunuz yer ne kadar nezih ve güvenlikli olursa olsun, yaptıracağınız sigorta işinizi görecektir. Benim başıma gelmez demeyin. Her daim motosikletinizin yanında olamayabilirsiniz.

Sigorta dışında başvuracağınız diğer yollar daha çok fiziki tedbirlerdir. Bu yollar motosikletinizi hırsızlığa karşı korumak için tedbirdir. Ancak yeterli olmadığı zaman dava açmak dışında hiçbir yasal hakkınız olmayacaktır. Hırsızlar hakkında açılan ceza davası maddi kaybınızın önüne geçemeyecektir. Hırsızlar ceza alsa bile ne motosikletiniz ne de paranız geri gelecektir.

Alınacak Fiziki Tedbirler

Motosikletinizi gösterişli sticker ve aksamlarla donatmayın. Motosikletinize yapacağınız her modifiye onu daha çok öne çıkaracaktır. Modifiye yapmaktan geri duramıyorsanız en azından motosikletinizi park ettiğinizde üzerini branda ile örtün. Bu sayede hırsızlar için ilgi odağı haline gelmez.

Motosikletinizi güvende tutmak için bir tane değil iki tane kilit sistemi kullanın. Bunlardan biri disk kilit sistemi diğeri ise direksiyon kilit sistemi olsun. Bu sayede motosikletinizi koruma seviyesini artırmış olursunuz. Kilit için vereceğiniz para size fazla gelmesin. Tek kilit motosikletinizi korumak için yetersiz kalacaktır.

İmmobilizer kurtarıcınız olabilir. Kontak anahtarının içine yerleştirilen sistemle çalışan immobilizer düz kontakla yapılan hırsızlıkta önleyicidir. Anahtar tanıma sistemi olarak da bilinen bu ürün ile motosikletiniz sadece sizin anahtarınızla çalışabilir.

Motosikletinizi her zaman gözünüzün görebileceği yere park edin. Özellikle ara ve tenha sokaklara park etmekten kaçının. İşlek caddeler ya da sokaklar iyi bir tercih olabilir. Motosikletinize GPS desteği bulunan takip cihazı takabilirsiniz. Motosikletinizin çalınmasına engel olmaz ama bulunması açısından bir hayli kolaylık sağlar.

The post Motosiklet Çalınmasına Karşı Ne Yapılabilir? appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
https://blog.dogasigorta.com/motosiklet-calinmasina-karsi-ne-yapilabilir.html/feed 0
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? https://blog.dogasigorta.com/tamamlayici-saglik-sigortasi-nedir.html https://blog.dogasigorta.com/tamamlayici-saglik-sigortasi-nedir.html#respond Fri, 04 Feb 2022 07:30:09 +0000 https://blog.dogasigorta.com/?p=1598 Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar? Tamamlayıcı sağlık paketi çeşitli sigorta firmaları aracılığı ile hizmet alınan, SGK kapsamında olan

The post Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Tamamlayıcı sağlık paketi çeşitli sigorta firmaları aracılığı ile hizmet alınan, SGK kapsamında olan bireylerin anlaşmalı özel hastanelerde tedavi olmalarına imkan sağlayan bir sigorta ürünüdür. Bu paket kapsamında kişi paket almış olduğu sigorta firmasının anlaşmalı özel hastanelerinde yalnızca SGK muayene ücreti öder. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kişi tarafından bireysel olarak yapılabileceği gibi, bizzat firma tarafından da yapılabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları

Tamamlayıcı Sağlık Sigorta fiyatları kapsam ve içerikleri ile firmadan firmaya değişiklik göstermekle beraber, az kapsamlı bir tamamlayıcı paketi uygun ve bütçe dostu fiyatlarla danışanlara sunulmaktadır. Seçeneğiniz sigorta firması ile iş birliği halinde çalışarak ihtiyaçlarınızı belirlemek ve buna uygun bir paket tercih etmek oldukça mümkündür.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsam Alanı

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teminatları bakımından bir sigorta firmasından diğerine farklılık göstermektedir. Ancak genel hatları itibari ile anlaşmalı kurumlarda ayaktan muayeneyi, ambulans süreçlerini, evde bakım masraflarını, bekleme süresi konulmak kaydıyla doğum gibi masrafları kapsayabilmektedir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sahipleri aynı zamanda kendi ilaçlarını da eczanelerden kendileri almak durumundadırlar. Diş hastanesinde yapılan işlemler de bu sigorta ile karşılanmaz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Mantıklı Mı?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası avantajları arasında yalnızca çok cüzi miktarda muayene ücreti ödeyerek anlaşmalı özel hastanelerde tedavi ve tetkik yaptırmanıza imkan sağlar. Özel hastaneleri sıklıkla ziyaret ediyorsanız ve sağlık masraflarınız ciddi giderlerdeyse sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda kadınların tamamlayıcı sağlık sigortası poliçelerine doğumu da dahil edebilmeleri, TSS’yi oldukça avantajlı bir konuma getirmektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırmak için aşağıdaki adımları tercih edebilirsiniz.

 • Güvenilir bir sigorta firması seçmeniz gerekmektedir. Özellikle çevrenizde TSS hizmeti alan ve memnun olan arkadaşlarınızdan fikir alabilirsiniz.
 • İletişime geçeceğiniz sigorta acentesi ile kendi ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra sizin için uygun bir paket belirlenmelidir.
 • Bu paket içeriği tamamen size özel olmalı ve yararlanmak istediğiniz hizmetler pakete eklenmelidir.
 • Süreçte mutabık kalındıktan sonra Tamamlayıcı Sağlık Sigortası için ödeme yapabilir, gerekli evrakları imzaladıktan sonra poliçenizi alabilirsiniz.
 • Poliçenin ertesi günü, hizmet başlamaktadır.

Doğa Sigorta’dan Doğru Adım Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Geniş teminat kapsamı, bütçe dostu fiyatları ile toplumun her kesimine hitap eden Doğa Sigorta Doğru Adım Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, SGK ile anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarından sigorta süresi içerisinde, poliçe özel şartları ve genel şartları kapsamında sigortalının ödeyeceği fark ücretlerini teminat altına alarak sigortalılara güvence sağlıyor.

Sadece yatarak tedavi ve yılda 6 ve 10 kez ayakta tedavi kullanım limiti dahil olan iki ayrı yatarak tedavi ürünümüz ile toplam 3 adet plan yer alan Doğru Adım Tamamlayıcı Sağlık Sigortası aynı zamanda COVID-19’dan kaynaklanan tedavi fark ücretleri teminat kapsamında. Paket kapsamında özel hastane ve doktor seçme imkanı, yenileme garantisi, kapsamlı diş paketi, check up paketi, mamografi ve PSA hizmetleri de ücretsiz olarak sunuluyor.

The post Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? appeared first on Doğa Sigorta Blog.

]]>
https://blog.dogasigorta.com/tamamlayici-saglik-sigortasi-nedir.html/feed 0